V anketě, kterou provedla v roce 2012 firma CosmaLite lidé jako nejvíce odpuzující u potenciálního partnera uváděli zápach z úst (31,3 %) a hned za ním následoval špatný stav chrupu – žluté, křivé nebo chybějící zuby (25 %). Tělesný zápach uvedlo jako odpuzující 12,5 % respondentů.

Když byli respondenti dotázáni, čeho si na obličeji potenciálního partnera všimli nejdříve, byly to na prvním místě zuby (87,5 %), na druhém místě stav pleti (66,7 %) a teprve potom následovaly oči (40 %), nos (33,3 %) a barva vlasů a účes (26,7 %).

Každý z nás má v sobě hluboko zakořeněné, že při pohledu na potenciálního partnera se snažíme podvědomě vyhodnotit jeho zdravotní stav. Máme v sobě zakódováno, abychom si vybrali toho nejlepšího a nejzdravějšího partnera se kterým je největší šance mít zdravé potomky. Zdraví posuzujeme podle stavu zubů, vlasů, pleti a nehtů a tělesného pachu, který často signalizuje nemoc nebo nevhodnou stravu.

Pokud muži zapáchá z úst, má zkažené zuby a špatný stav pleti, vyvolává to v ženě podvědomě pocit, že tento potenciální partner není zdravý, že se špatně stravuje, a že o sebe nedokáže pečovat (tedy, že by se špatně staral o ni i o případné potomky). Kromě zdraví je dalším hlediskem hygiena – to, že si žena představí, že by se s takovým partnerem měla líbat.

Naštěstí jsou to všechno věci, které lze mít snadno pod kontrolou, vyžadují jen pár minut péče denně a stojí minimum peněz. Pro ty z vás, kteří si chtějí být jisti, že na něco nezapomínají, jsem připravil pár otázek, podle kterých si sami pro sebe můžete vyhodnotit, zda něco nezanedbáváte:

1) čistíte si zuby 2× denně, používáte mezizubní kartáčky nebo nit a ústní vodu?
2) navštěvujete 2× ročně zubaře, který zkontroluje stav vašeho chrupu, opraví případné kazy, odstraní zubní kámen?
3) pokud si nejste úplně jisti tím, že váš dech je voňavý a svěží (požádejte někoho z rodiny nebo přátel, aby to vyhodnotil :-)), používáte žvýkačky nebo mentolové bonbony, když jdete do společnosti?
4) pokud trpíte zápachem z úst přesto, že se o zuby staráte, zkusili jste změnu stravy, zlepšení pitného režimu, případně požádali jste o pomoc svého lékaře?
5) jestliže máte nažloutlé zuby od kouření, pití kávy nebo čaje, zkoušeli jste zuby vybělit? (v dnešní době je kromě profesionálního bělení u stomatologa dostupná spousta sad pro domácí bělení za řádově stokoruny)
6) umýváte si vlasy a sprchujete se pravidelně každý den, používáte deodorant, případně trochu kolínské nebo toaletní vody?
7) používáte nějaký přípravek na čištění pleti obličeje?

Tělesná hygiena muže, zdravé zuby, pleť a vlasy jsou pro ženu mnohdy důležitější než rysy tvářeTělesná hygiena muže, zdravé zuby, pleť a vlasy jsou pro ženu mnohdy důležitější než rysy tváře